Sosyal Girişimcilik Nedir?

Sosyal girişimcilik, toplumsal problemleri maddi kazancı ön planda tutmadan analiz edip çözümlemeyi ve bu problemleri sürdürülebilirlik ilkesine bağlı kalmaya çalışarak ortadan kaldırmayı hedefler. STK’lar ve diğer girişimlerle çok kez karşılaştırılmaktadır. Sosyal girişimcilik STK’lardan ticari faaliyetlerin içinde olma konusunda, diğer girişimlerden ise amaçlarının sosyal fayda sağlamak olması konusunda ayrılmaktadır. Sosyal girişimciliği kısaca bu şekilde açıklayabiliriz .

Nitelikli Bir Sosyal Girişimcide olması gereken 5 özellik;

Odak Problem Belirleyin

Seni üzen, kızdıran, heyecanlandıran şey ne ? Gece uykularını kaçıran şey ne ? Bu sorular sosyal bir girişimcinin bir işe başlamadan önce kendine sorması gereken sorular çünkü, bir şey sizi rahatsız ediyorsa emin olun başkalarını da rahatsız ediyordur . Bu da odak probleminizi bulmuş olabilirsiniz demektir. Her şeyden biraz biraz yapmak yerine tamamen bir işe odaklı olmak hem performansınızı hem de konstrasyonunuzu arttıracaktır.

Hedefleriniz Doğrultusunda Çalışın ve Asla Pes Etmeyin

Büyük problemleri sürdürülebilirlik çerçevesinde çözümlemek zaman alır. Bu nedenle odak probleminiz hakkında yeterince bilgiye ve ideale sahip değilseniz işin sonunu görmeniz çok muhtemel değil. Etrafınızdaki takım için de aynı durum geçerlidir, onlarda aynı tutkuya ve vizyona sahip olduklarından emin olun ve asla çevrenizdeki insanların kötü yorumlarını dikkate almadan işin sonunda kadar çalışın

Sınırlarınızı Bilin ve Buna Uygun Yol Haritanızı Belirleyin

Önemsediğiniz bir işe başlamak zordur. Kendinizi bilmeli buna uygun şekilde hedefler koymalısınız. Sınırlarınızı bilirken aynı zamanda konfor alanınızın dışına çıkmalısınız. Çünkü, kendi üzerimizde uyguladığınız bu başlı iş hayatınızda edindiğiniz deneyimleri üst seviyeye taşımanıza size yardımcı olacaktır. Zorlandığınız yerde kendiniz bu işe neden başladığımızı hatırlatın ve hedeflerinizi sürekli olarak gözden geçirerek optimize edin. Böylelikle hedeflerinize daha çabuk ulaşmanız mümkün.

Kitlenizi iyi tanıyın

Sizin gibi bir problemi önemseyen insanları bulduğunuzda kitlenizi buldunuz demektir. Bu kişiler ürünlerinizi ilk test edenler, geri bildirim aldığınız ilk kişilerdir. Topluluğunuz sizin yol göstericiniz ve ulaşamayacağınız fırsatlara bağlantı sağlayabilecek kişilerdir. Bu yüzden kitlenizi iyi analiz etmeniz ve irtibat halinde kalmanız çok önemli

Piyasaya sürün

Ürününüzü paylaşmaktan çekinmeyin, alacağınız tepkiler ürününüzü geliştirmenize yardımcı olacaktır. En iyi ürünler kapalı kapılar ardında bırakılarak oluşturulmamıştır, önce paylaşılmış sonra geliştirilmiştir.

Mahir Yıldırım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s