Sosyal Etki Odaklı 5 Kariyer

Günümüzde gençlerin bitmek bilmeyen sınavlarla kendilerini çetin bir yarışın ortasına atmasında çok temel bir motivasyon yatıyor: iyi bir meslek sahibi olmak. Tercih rehberleri,kişilik testleri öğrencinin “kendine uygun” mesleği tercih etmesini ,”mutlu olacağı” işi yapmasını öğütlese de hepimizin seçenekleri arasında beliren meslekler aynı : doktor,öğretmen,avukat,mühendis. Ancak her geçen gün gelişmekte olan farklı sektörler bize varlığından dahi haberdar olmadığımız kariyer fırsatları sunuyor. İşte hayalindeki kariyer planında sosyal etki ön planda olanlar için 5 yeni kariyer fırsatı:

1. Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Sosyal medya hızla hem iyi hem de kötü iş uygulamalarını ortaya çıkardı ve insanların tüketim alışkanlıklarını belirleyen faktörlerin başında “etik” yer almaya başladı. Sosyal etkiyi gözeterek çalışma fikri, dünyaya olumlu etki yayan bir şirkette çalışmak konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başlayan bir kitle oluşturdu. Bu sosyal etki fikri, toplum sürdürülebilirliği ve kurumsal sosyal sorumluluk etrafında dönen kariyerlerde vurgulanmaktadır.

İlgili kariyer:

KSS Müdürü

Sosyal Etki Danışmanı

2. Etki Yatırımı

İşletmelerin sosyal olarak daha sorumlu olma talepleri devam ettikçe, yatırımcılar da trendin bir parçası olmak istiyorlar. Bu tür yatırımcıları sosyal etki amaçlı kuruluşlara bağlayacak insanlara olan ihtiyaç da yeni bir iş pozisyonunun doğumuna sebep oldu.

İlgili kariyer:

Etki Yatırım Danışmanı

3. Pazarlama ve İletişim

Bir şirketin sosyal etkisini vurgulama ihtiyacı büyüyor ve buna bağlı olarak şirket içinde çeşitli roller de gelişiyor! Bu roller, farkındalığın yayılmasına, topluluğun büyümesine ve katılımın geliştirilmesine yardımcı olmak için var olan geleneksel Pazarlamacı, Sosyal Pazarlama ve İletişim rollerine benzer. Bu alandaki işler pazarlama alanında kar amacı gütmeyen veya sosyal bir işletmede çalışmaktan ve bir aile kuruluşunun bir parçası olmak arasında değişebilir.

İlgili kariyer:

Topluluk Yatırım Ortağı

Pazarlama Müdürü

4. Kaynak Yaratma

Bugünlerde kaynak yaratma alanında çalışanlar  yalnızca bağış toplama alanında kariyer sunan dernekler değil, sosyal alanlarda sözü geçen kuruluşlar da kaynak yaratmaya önem vermeye başladı. Kaynak yaratmadaki roller bağış için telefon etmenin ötesine geçerek, strateji geliştirme, liderlik ve yenilik geliştirme kampanyalarını da içine alan, şirketler için kritik öneme sahip bir departman haline geldi. Bugün sırf sosyal organizasyonların önemli finansal yatırımları çekmesine yardımcı olmak için kaynak yaratmaya ve sosyal değişime odaklanan ajanslar bile var.

İlgili kariyer:

Kalkınma Direktörü

Filantropizm

5. Etik Hacking

Teknolojinin gündelik hayatımızı değiştirmesiyle, ağ güvenliği konusu da işletmeler ve hükümetle ilgili kuruluşların ihmal edemeyeceği bir alan haline geldi. Bu değişim de şirketlerin bilgisayar korsanlarına karşı korunmaya yardımcı olabilecek kişilere olan ihtiyacını arttırdı. Aynı zamanda “beyaz şapka hackerlığı” olarak da bilinen etik bir bilgisayar hackerı, bir kuruluşun uygulamalarını, ağlarını ve güvenlik yazılımlarını araştırmaya ve geliştirmeye yardımcı olan bir kişidir. İş tanımı organizasyonu ve paydaşlarını korumak, herhangi bir kuruluşun güvenlik açıklarını belgelemek, veri hırsızlığını ve sahtekarlığı önlemek ve bunların nasıl iyileştirileceği konusunda tavsiyelerde bulunmak şeklinde yapılabilir.

İlgili kariyer:

Bilgi Güvenliği Uzmanı

Yazılım geliştirici

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s