İş Yaşamında Cinsiyet Eşitliği

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre mevcut gelişme hızı devam ederse iş yaşamında cinsiyet eşitliğinin sağlanması için 217 yıl daha geçmesi gerekiyor

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı son araştırmalara göre, mevcut gelişme hızı devam ederse cinsiyet temelli fırsat eşitliğinin sağlanması 100 yılı bulabilir.

Gender-gap, kadınlar ve erkekler arasındaki sağlık,eğitim gibi hayati önem taşıyan konularda politik ve ekonomik eşitsizlikleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) her yıl bu boşluğun ülkeler bazında ne kadar kapandığını araştırdığı bir Cinsiyet Eşitsizliği Raporu yayınlamaktadır. Yüzdelerle verilen bu araştırma sonuçlarına göre cinsiyet eşitliğini sağlama konusunda birinci olan ülke İzlanda. Ülkede cinsiyet ayrımı yüzde 87 oranında kapanmış bulunmakta. Almanya ise bu sıralamada yüzde 78,7’lik oranla onuncu sırada yer alıyor.

 

 

WEF’in verileri gösteriyor ki varolan ilerleme hızının dünya genelinde kadınlar ve erkeklerin tam anlamıyla eşit haklara sahip olmasını 99,5 yıl içinde gerçekleştirebilir.

Son yıllarda cinsiyet ayrımcılığı hayatın her alanında kendini hissettirmekte. Bu alanda ilerleme kaydedilmesi gittikçe daha fazla kadın liderin siyasette görünür olmasıyla ilgilidir- Avrupa Birliği Komisyonu’nun tepesinde bir kadın durmaktadır (Ursula von der Leyen), Christine Lagarde 2019 yılında  Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ilk kadın başkanı  olarak göreve başladı, Finlandiya’da hükümetin ve partilerinin tüm başkanları kadın, Almanya’da, federal ve eyalet hükümetlerindeki tüm bakanlık görevlerinin yüzde 40’ında kadınlar görev alıyor ve Angela Merkel yıllardır Almanya şansölyesi.

 

 

KURULLARDA NEREDEYSE HİÇ KADIN YOK

Özellikle Avrupa politikasında kadınlar görünür bir yere sahip olsalar da Almanya’da iş dünyasında kadın erkek arasındaki ayrım çok geniş. Yine de bu alanda kadınların görünürlüğü artmaya başlamakta. Ekim ayında ilk defa bir kadın bir DAX (Alman Birleşik Borsa Endeksi) şirketinin yönetim kurulu başkanı olarak atandı.- Jennifer Morgan, SAP şirketine – merkezi Walldorf, Almanya’da bulunan, Avrupa’nın en büyük yazılım şirketi-başkan olarak atandı. Ama yine de bu Almanya’nın en önemli 30 şirketinden sadece biri. Almanya’da listelenen şirketlerin yönetim kurullarındaki kadın yönetici oranı yapılan araştırmalara göre sadece yüzde 8,7. Bu 701 yönetim kurulu üyeliğinin 640’ı erkeklerden oluşuyor demek.

Büyük şirketlerin yönetim kurullarındaki kadın oranı bu senenin ilk yarısındaki hızla artmaya devam ederse, yönetim kurulu pozisyonlarının üçte birinin kadınlar tarafından doldurulması 2048  yılını bulacak. Bu durum Avrupa ülkelerinde de dünya genelinde de çok farklı oranlarda seyrediyor. Örneğin Rusya’da yönetici pozisyonunda çalışan kadınların oranı sadece yüzde yedi civarındayken bu oran Fransa’da yüzde 43’ü geçmiş durumda.

Denetleme kurullarının aksine Almanya’da yönetim kurulu üyesi kadınlar için yasal kota bulunmamaktadır. “Denetim Kurulları’na Daha Fazla Kadın” (FidAR e.V.) adlı girişimin ekim sonunda açıkladığı rakamlara göre şirketlerin yönetim kademelerindeki kadınların sayısı yüzde 30 oranına gelene kadar mevcut pozisyonlara sadece kadınlardan istihdam sağlanmalı.

Kadınlar yönetim kurulu seviyesine ilk ulaştıklarında erkek meslektaşlarından daha fazla kazanıyorlar. Bu da kadınlar lehine yüzde 26,7 veya yılda ortalama 120.000 EUR’luk bir farka denk geliyor. Fakat WEF’in yaptığı çalışmalar gösteriyor ki yönetici pozisyonu dışındaki alanlarda birçok ülkede finansal eşitsizlik ters yönde akmaktadır.

 

 

OKUMA YAZMA BİLMEYEN BİRÇOK KADIN VAR

Çalışma bu sonucu üç farklı nedene bağlıyor:

1) Günümüzde kadınların yaptığı işler gelecekte robotlara devredilmeye daha elverişli.

2) Çok az kadın maaşların giderek yükseleceği meslekler seçiyor.

3) Kadınlar aile içinde bakım ve yetiştirme görevini üstlenen kısım oluyor.

WEF’in raporuna göre dünya genelinde kadınların neredeyse yarısı ( yüzde 55) bir iş sahibi. Bu oran erkelerde yüzde 78 civarında seyrediyor. Asıl endişe verici olan ise okuma yazma bilme oranları. Dünya çapında 15-24 yaş arasındaki kadınların yüzde 10’u okuma yazma bilmiyor. Unutulmamalı ki bu sadece ortalama bir oranı göstermekte. Bazı ülkelerde bu oran çok ciddi seviyelere varmakta.

 

Haberin orijinali:https://www.dw.com/de/100-jahre-bis-zur-chancengleichheit/a-51705570

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s