Android’im Nasıl Olacak ?

Gelecekteki icatlardan hangilerini bekliyorsunuz? Uçan arabalar,implantlarla donanmış beyin, gelişmiş yapay zeka. İleride beklenen icatlardan biri tabii ki de androidler. Android’den kast yapay zekaya ve insani fonksiyonlara sahip insan görünüşlü robotlar. Bir düşünün o sıkıcı ev işleriniz var ya o işlerinizi androidiniz sizin için yapıyor. Bunun bedeli ise sadece onu satın almak.Eğer isterseniz ona istediğiniz işi yaptırıyorsunuz. Hemde sorgu sual olmadan. Yani sizin ihtiyaç ve istekleriniz için yapılmış olan bir robot-insan var.

Sahibinin bulaşıklarını yıkayan Android (Kara)

Bir gün Androidiniz size yaptığının kölelik olduğunu ve artık özgür olmak ve gitmek istediğini söyleseydi ne yapardınız? Onun “benliğine” kararlarına saygı duyup onu bırakır mısınız? Ya da Androidlerin amacı sizin verdiğiniz işlerinizi yapmak olduğunu düşünüp onu bırakmaz mıydınız?

 

Eskiden asansörlerde operatörler vardı. Ya şimdi hiçbiri yok.İşinizi bir Android sizin gibi hatta daha verimli ve başarılı yapacaksa muhtemelen Androidler insan gücü olan işlerin yerini dolduracaklar.Ve o günler geldiğinde işinizi bir gün Androidler alacak ve sizi kovacaklar. Bu durumdan dolayı insanlardan bir grup protestolara başlayacaklar. İşlerini geri istediklerini artık Android istemediklerini söyleyecekler. Bir grup insansa bu duruma itiraz etmeyecek ve belkide işini elinden alan bir Androidi borca girerek satın alacak. 

Polis Android (Connor) sahibini öldüren suçlu androidi sorguyalarken.

Bütün bunlar sizde bir şeyler uyandırdıysa; gelecek, yapay zeka ve insanlığın kaderini merak ediyorsanız sizi David Cage’ın baş yapıtı olan Detroit: Become Human oyununu deneyimlemeye davet ediyorum. Oyunun isiminde kendini anlatan birkaç ipucu içeriyor. Detroit Amerika’nın efsane otomobil kenti. Henry Ford’un araba fabrikasının ardından açılan sanayiilerle bir fabrika şehiri haline gelen Detroit zamanla çeşitli nedenlerle varoşa dönüşür. Ama oyunda burada yani Detroit’de icat edilen ve üretilen Androidler şehirin kaderini tamamiyle değiştirir. Şehir zenginleşir ve kalkınır. Oyunun burda demek istediği muhtemelen eskiden bir sanayii kentiydi zengindi. Fakirleşti ama azimliyle o parlak günleri tekrar yakalayabildi. Diğer kelimelere bakalım “Become Human” Türkçe anlamıyla “İnsana Dönüşmek”. Burda oyunun bir ön izlenimi adeta. Sizi Androidlerin “İnsana Dönüşün”ü size özel bir deneyimle yaşatıyor.

Oyunun başyazarı David Cage’ın Ted konuşmasından …

Buna deneyim dedim çünkü size bir oyundan fazlasını veriyor. Örneğin oyunun bir bölümünde Android olarak polis memuruyla birlikte bir davayı çözmeye çalışıyorsunuz. Polis ilk başta sıcak bakmıyor bu işe fakat sizin seçimlerinizle birlikte fikirleri değişip Andriodlere olan nefreti bitip sizinle arkadaş bile olabiliyor. Ya da seçimlerinizle Androidlere olan nefretini körükleyip size nefret etmeni de sağlayabilirsiniz.

Oyundaki iki ortak olan Connor ve Komiser Hank.

Kısaca eğer yapay zekaya, robotlara ve hikaye tabanlı oyunlara ilginiz varsa Detroit:Become Human deneyim etmelisiniz.Son olarak oyundan çok güzel bir müziğinde linkini koyuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s