Korona Günlerinde Aktivizm

Korona günleri bize toplum olarak bir olmayı ne kadar sevdiğimizi ve önemsediğimizi gösterdi. Birbirimizi korumak için aramıza mesafeler soktuğumuz bu sosyal izolasyon günleri toplumsal dayanışmanın, yardımlaşmanın ve toplumsal bilincin öneminin farkına en acı şekilde varmamızı sağladı. Krizin ilk şoku atlatılır atlatılmaz, hızlı aksiyonla risk grubundaki komşuların alışverişlerini yapmak için oluşturulan yardım grupları, online eylemler ve çözüm odaklı hackhatonlar birbirimizden uzak da olsak dayanışma içinde kalabileceğimizi gösterdi

Hayatı eve sığdırmaya çalıştığımız bugünlerde gönüllülüğü ve aktivizmi de evlerimizden yapmanın çeşitli yolları oluştu. Bizim de sosyal etki yaymaya evden, karantina koşullarında devam etmek isteyenler için beş önerimiz var

1-KAMPANYALARA DESTEK OL
İnternette dolaşırken tek tıkla önemli bir sorun etrafında birleşen insanların dayanışmasına katılabilir, çevrenle paylaşarak etkinin büyümesine katkı sunabilirsin. Change.org bu amaç için kullanılan en bilinen platform. Bu sayede çok farklı konulardan çok farklı problemlerin çözümüne destek olup halk arasında bilinç uyandırılmasına destek verebilirsin.

2-ONLINE EYLEMLERE KATIL
Korona sonrası hayatımızda da birçok insanın bir araya toplanması, her ne sebeple olursa olsun mümkün gözükmüyor. Bu nedenle çeşitli STK’lar, kuruluşlar, örgütler yaratıcı düşünüp farklı yollar geliştirmeye başladı. Online eylemler de bunlardan biri. Fridays for Future ekibi eylemlerini online platformlara çeken gruplardan bir tanesi.

Seslerini her şeye rağmen belki de daha da gür bir şekilde çıkarmaya devam  FFF ekibi gibi daha birçok farklı topluluk inandıkları değerleri savunmaya ve değişim taleplerini iletmeye çeşitli platformlarla devam ediyorlar. Online eylemler gündemimizde daha çok yer almaya başlayacak gibi duruyor.

3-KİŞİSEL TERCİHLERİNİ SORGULA
Bireysel tercihlerimiz eşitsizliklerin azaltılmasından iklim krize birçok alanda önemli değişiklikler yaratacak potansiyele sahip. Özellikle tüketim alışkanlıklarımızı sürdürülebilirlik, sıfır atık ve iklim krizini göz önünde bulundurarak değiştirmek için güzel bir zaman. Hangi markalardan alışveriş yapabilirim? Hangi markalar sürdürülebilir ve etik üretimi destekliyor? Hayvanlar üzerinde test yapmayan markalar hangileri? Bütün dünya değişim sürecinin içindeyken sen niye değişmeyesin? Karantinadan sürdürülebilirliği destekleyen alışkanlıklarla çıkabilirsin.

4-GÖNÜLLÜ OL, BAĞIŞ TOPLA
Çoğu STK’nın projeleri sekteye uğrasa da online olarak çalışmalarına devam edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok.  Birçok derneğe proje ve kaynak geliştirme, çeviri, raporlama çalışmalarında online destek sunabilirsin. Yine bu süreçte desteklemek istediğin projelere bağış yapabilir hatta çevrende paylaşarak daha çok bağış toplamalarına yardımcı olabilirsin. İstersen kendin bir challenge başlatıp bağış toplama sürecini eğlenceli hale getirebilirsin. Birilerinin sana meydan okumasını bekleme  kendin harekete geç 🙂

5-PANKART HAZIRLA
Desteklediğin projeleri, imzaladığın kampanyaları sadece sosyal medya hesaplarından paylaşma. Seni dijital dünyada analog aktivizm yapmaya davet ediyorum. Bir karton ve kalemle yaratıcılığını konuştur, sadece sosyal medyadaki takipçilerini değil aynı zamanda sokağından geçenleri ve komşularını da bilinçlendirecek pankartlar hazırlayabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s