CİRCLE UP’20 : MESAFELERDEN BAĞIMSIZ, AMACA ODAKLI

CİRCLE UP’20 : MESAFELERDEN BAĞIMSIZ, AMACA ODAKLI

Merhaba ben Nur. Bu yazımda sizlere 18-19-20 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşen Circle Up Küresel Hedefler Akademisi Online Kampı’ndan bahsedeceğim.  CU’20 Yaz Kampı öncelikle bir sosyal girişim olan Circle Up’ın sosyal girişimciliği yaygınlaştırmak ve Birleşmiş Milletler’in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın gerçekleşmesine katkıda bulunmak amacıyla liseliler ile düzenlediği oyunlar, atölyeler ve konuşmalarla zenginleştirilmiş proje geliştirme odaklı bir kamptır. Bu yılki kamp,  geçmiş yıllardan farklı olarak  bize dünyanın şuan da ayak uydurmaya çalıştığı online eğitimler konusunda da çok iyi bir deneyim fırsatı sundu.

jüri

Circle Up kampında sizden kamp boyunca mentörlerinizin yardımıyla takımca ortaya bir start-up fikri çıkarmanız ve bu fikrinizle SKA’dan en az birinin gerçekleşmesine katkı sağlamanız beklenmektedir. 2020 yılında kamp belirlenen 3 gün boyunca 09.00-18.15 saatleri arasında zoom uygulaması üzerinden gerçekleşti. Biyomimikri , Nörogirişimcilik ve Girişimci Psikolojisi, Veri Analitiği, Finansal Sürdürülebilirlik ve Hikayeleştirme gibi pek çok önemli eğitimin yanında nefes meditasyonu ve yoga gibi pek çok rahatlatıcı etkinlik de kamp programımızın içeriği arasındaydı. Yeni şeyler öğrenmeye meraklı ve yeni insanlarla tanışmayı seven biriyseniz bu kamp tam size göre diyebilirim. Benzerliklerinizin bulunduğu insanlarla ortak bir amaç için çalışma fırsatı yakalamak büyük bir şans! Ayrıca kamp sayesinde hepimiz bir kez daha harekete geçmemiz ve gezegenimiz için bir şeyler yapmamız gerektiğini  hatırladık.

İlk gün Check-in ve tanışma oyunu sonrasında yapılan ‘Circle Up Keşfi’ isimli sunum sayesinde konuya daha iyi bir şekilde hakim olduk ve sosyal yeminimiz sonrasındaysa tam anlamıyla kampımıza odaklandık. Özellikle ortaya çıkaracağımız projeler konusunda bize destek olabilecek eğitimlerimiz ardından öğrendiklerimizi daha sonra projelerimiz üzerinde uyguladık. Aralardaki takım oyunları ise motivasyonumuzu her zaman korumamızı sağladı. İlk günü projelerimize karar vermek ve projelerimizi netleştirmek üzerine ayırdık. Gün sonundaysa hep beraber toplanıp ‘Paylaşım Zamanı’ yaptık.

İkinci gün ilk güne kıyasla çok daha tempolu geçti. Birçok eğitimi bu gün aldık ve ardından direkt projelerimiz üzerinde uyguladık. Aldığımız eğitimlerden sizlere biraz bahsetmek istiyorum. Doğadan ilham alan yenilikçi fikirlerle ilgili bir kavram olan biyomimikri, temel olarak doğadaki canlılardan çözüm üreten, ürün ve malzemelerin tasarımını ifade eder. Eğitimlerimizden ilki biyomimikriydi ve Burcu Meltem Arık hocamız bize bizzat hayattan örneklerle net bir şekilde sunum yaptı. Bir sonraki eğitimimiz Nörögirişimcilik ve Girişimcilik Psikolojisi eğitiminde ise Dr. Arzu Girişken bize değer yaratmak ve dünyayı değiştirmek amaçlarımız üzerinden harika bir sunum yaptı. En çok beğendiğim eğitim ise Çağrı Küpeli ile Hikayeleştirmeydi! Ve daha bunlar gibi çok değerli hocalarımızdan önemli eğitimler aldık. Eğitimlerimizin yanı sıra girişimcilerle de sohbet etme imkanımız oldu ve bizzat bu işin içindeki kişilerden deneyimlerini dinledik.

Üçüncü gün ise son takım çalışmalarımızla beraber Jüri Panelleri gerçekleşti ve Jüri sunumlarımızı yaptık. Unicorn ilanından sonra programımız sonlandı. Çok kısa ama çok güzel geçen üç gündü! 4. Circle Up Kampı da bu şekilde sonlanmış oldu. Sosyokrasi ile ilerleyen ekibe bu kamptan da katılım oldu tabi. Kamptan sonra isteyen her katılımcı bir form doldurarak çemberlerden birine katılabiliyordu. Örneğin ben İçerik ekibine dahil oldum. Çemberlere katılmayan ’20 katılımcılarıyla ise hala whatsapp aracılığıyla görüşmeye devam ediyoruz. Circle Up her daim büyüyen, gelişen ve değer yaratan bir aile. Sen de bu ailenin bir parçası olmak istiyorsan bu yaz ki kampta seni de aramızda görmekten mutluluk duyacağız!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s